Wózek do palet to kluczowy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wielu przedsiębiorstw. Wykorzystuje się go do unoszenia i przewożenia wszelkiej maści towarów, zarówno tych niewielkich, jak i wielkogabarytowych. Firmy sięgają po modele ręczne lub elektryczne. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi wózkami?
Paleciaki ręczne i elektryczne - sposób budowy
Paleciaki z łatwością odróżnimy od siebie, jeśli chodzi o ich budowę. Już na pierwszy rzut oka, różnica w ich konstrukcji jest dosyć duża. Wózek widłowy ręczny jak np.
wózek paletowy unoszący WRU4-2500 to sprzęt o prostej konstrukcji. Takie modele składają się z: dyszla, głowicy dyszla, wideł służących do unoszenia i transportu. Ponadto sprzęt ten jest wyposażony w koła sterujące, rolki umożliwiające poruszanie i pompę ułatwiającą przenoszenie ładunków. Jak można przypuszczać, paleciaki elektryczne mają bardziej złożoną budowę. Zastosowano w nich silniki oraz pozostałe elementy układu sterowania. Urządzenia te zasilane są akumulatorami.
Wózki do palet ręczny, a elektryczny - różnica w rodzajach napędu
Podstawową różnicą pomiędzy tymi urządzeniami jest też sam mechanizm odpowiadający za działanie wózka.
Paleciak elektryczny nie sprawia trudności w obsłudze, gdyż nie wymaga ona użycia siły. Doskonale sprawdza się w dużych halach, w których to konieczne okazuje się transportowanie towarów na spore odległości. Z ciężkimi ładunkami poradzi sobie na przykład
wózek paletowy, podnośnikowy masztowy z podnoszeniem elektrohydraulicznym WRP3-1005-MST/EHs. Jeśli chodzi o paleciak ręczny, to działa on dzięki sile mięśni operatora. Stąd taki sprzęt polecany jest do przewożenia ładunków na krótkich dystansach. Modele bez napędu elektrycznego są proste w budowie, bezawaryjne i proste w konserwacji. Najczęściej wybierane do eksploatacji o małej oraz średniej intensywności.
Wózki do palet ręczny, a elektryczny - różnica udźwigu i wysokości podnoszenia
Paleciak ręczny od urządzenia elektrycznego różni się też parametrami technicznymi. Możliwości wózków ręcznych są mniejsze niż wersji elektrycznych. Wózek unoszący ręczny charakteryzuje się udźwigiem wynoszącym do 2500 kg. Wysokość podnoszenia zależy od konkretnego modelu, jednak wynosi najczęściej do kilkudziesięciu centymetrów, a wyjątek stanowi paleciak wysokiego podnoszenia, pozwalający na układanie towarów na wysokości nawet kilku metrów. Paleciaki elektryczne mają udźwig wynoszący nawet do 2-3 ton, a wysokość podnoszenia ok. 6 m. Warto dodać, że urządzenia elektryczne poruszają się też szybciej niż modele ręczne. Są w stanie rozwinąć prędkość ponad 10km/h.
Wózki do palet ręczny, a elektryczny - odmienne uprawnienia i obsługa
Nie można pominąć różnicę w konieczności posiadanych uprawnień. Paleciak ręczny jest niezwykle prosty w obsłudze. Aby z niego korzystać, nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień. Wystarczy tylko zapoznać się dobrze z instrukcją obsługi oraz przejść krótki kurs BHP, organizowany w miejscu pracy. Inaczej wygląda ta kwestia, jeśli chodzi o paleciak elektryczny. Urządzenia z napędem elektrycznym podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego. Chcąc obsługiwać elektryczny wózek do palet, należy uzyskać tak zwane uprawnienia na wózki widłowe.
Zastosowanie wózków paleciaków elektrycznych i ręcznych
Paleciak elektryczny znajduje zastosowanie w centrach logistycznych i magazynach o sporej powierzchni. Korzystanie z niego jest dla pracowników łatwiejsze, szybsze i bardziej wydajne. Paleciak ręczny poradzi sobie z pracami przeprowadzanymi na niewielkich powierzchniach (składy budowlane, hurtownie, zaplecza sklepów).
Jak widać, istnieje wiele różnic pomiędzy wózkami ręcznymi a elektrycznymi. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od planowanej intensywności eksploatacji i wysokości, na jakiej będą składowane towary.